Turnov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Turnov
Domů - Portál TurnovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Turnova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Expozice - Archeologie Českého ráje

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Expozice - Archeologie Českého ráje

Fotogalerie:
Expozice - Archeologie Českého ráje
Expozice - Archeologie Českého ráje
Muzeum Českého ráje v Turnově
Muzeum Českého ráje v Turnově

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Expozice - Archeologie Českého ráje

Schránka:
Přidej do schránky.

V hlavní budově Muzea Českého ráje byla slavnostně „znovuotevřena“ archeologická expozice věnovaná počátkům osídlení na území geoparku UNESCO Český ráj. Expozice byla přemístěna ze suterénu do prvního patra do malého výstavního sálu. Renesanční suterén, který „nejstarší lidské dějiny Českého ráje“ obývaly od dubna roku 1994 do září 2009, byl totiž přestavěn na Klenotnici. Zde se budou konat střednědobé i dlouhodobé výstavy zaměřené na šperk.

Při přípravě expozice v roce 1994 jsme mohli vycházet téměř výhradně z výsledků starších archeologických výzkumů, sběrů a ojedinělých nálezů. Posledním fundovaným zhodnocením stavu poznání nepsaných dějin Pojizeří byla totiž kniha Jana Filipa Dějinné počátky Českého ráje z roku 1947. Z té jsme ostatně při přípravě textů do expozice v roce 1994 vycházeli. Ovšem hned v následujícím roce 1995 se začaly psát nové dějiny archeologického bádání v našem regionu. Stavební boom zde odstartoval sérii velkoplošných záchranných výzkumů, které zásadním způsobem pozměnily naše představy o nejstarších dějinách regionu. Plošné výzkumy jsme zahájili v areálu významné lokality v Turnově – Maškových zahradách. O tři roky po první záchranné akci při stavbě areálu Technických služeb jsme pokračovali odkryvem pro stavbu prodejny Diskont – Plus. Nejrozsáhlejší akcí na ploše téměř 6,5 ha se stal záchranný výzkum v letech 2000 a 2001. Ten byl vyvolán velkorysým stavebním záměrem - bohužel dosud nerealizovanou stavbou multifunkčního sportovního areálu v Maškových zahradách. Dále pokračovaly záchranné akce při stavbě přeložky silnice 1/10 v Daliměřicích a mimoúrovňového nájezdu na rychlostní komunikaci v Ohrazenicích u Turnova. Několik let jsme se pak zabývali záchrannými výzkumy v prostoru průmyslové zóny v Ohrazenicích, Daliměřicích a Nudvojovicích. Na terénních a dokumentačních pracích těchto záchranných výzkumech se podílely servisní organizace Peres Milana Čermáka a následně společnost Václava Kropáčka. Rok 2002 se stal zlomovým pro poznání těžby a zpracování suroviny vhodné k výrobě kamenných nástrojů v mladší době kamenné – metabazitu typu Pojizeří. Geologové Blanka a Vladimír Šreinovi ve spolupráci s Petrem Šídou tehdy objevili těžební a zpracovatelský areál na Jistebsku. Mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem došlo následně k nálezům celé řady lokalit s doklady těžby a zpracování metabazitu v mladší době kamenné. Jde totiž o unikátní lokality evropského významu.

V nové archeologické expozici budou tedy prezentovány jak exponáty z původní muzejní sbírky (např. z Jislovy jeskyně, Čertovy ruky, Aehrenthalovy cihelny v Turnově, Kobyl, Svijan atd.), tak se zde objeví řada nových, které pocházejí ze záchranných akcí z posledních dvou desetiletí.

K "znovuotevřené" expozici byla vydána i nová publikace Jana Prostředníka a Petra Šídy s názvem Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ
SKÁLOVA 71
511 01  TURNOV 1

telefon:+420 481 322 106
fax:+420 481 325 277

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°35'20,04"; E15°9'28,80"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Expozice - Archeologie Českého ráje
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku tmavě modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3454

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Turnov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena