Turnov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Turnov
Domů - Portál TurnovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Turnova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Galerie, výstavy a expozice > Galerie muzea

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Galerie muzea

Fotogalerie:
Muzeum Českého ráje v Turnově
Muzeum Českého ráje v Turnově
„Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“.
„Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“.

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Galerie muzea

Schránka:
Přidej do schránky.

Nejmladší součástí muzea Českého ráje je obrazová galerie, která byla přistavěna k hlavní budově v roce 1974. Obrazárna byla vybudována hlavně pro záchranu unikátního obrazu „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“.

Toto olejové plátno o rozměrech 10x8,5 m bylo vytvořeno na objednávku Klubu českých turistů v roce 1895. Jedinečné dílo, které patří k největším světovým plátnům, bylo poprvé vystaveno v témže roce na Národopisné výstavě Českoslovanské v Praze. Obraz byl komponován v maketě hradu Kokořín jako dioráma s iluzivním prostředím napodobené přírody tak, aby byl vytvořen dojem skutečnosti (byly zde umístěny skutečné předměty, např. balvany a kmeny stromů). Prostorovou iluzi měly zvýšit i světlé hladké barvy pozadí a vysoká pastózní malba s asamblážemi – kousky kožešin vlepených do malby na figurách v popředí.

Návrh a náčrty provedl přední český malíř Mikoláš Aleš. Ke spolupráci si přizval významné akademické malíře Vojtěcha Bartoňka, jehož dílem jsou bitevní výjevy na levé straně obrazu. Karla Vítězslava Maška, který maloval pravou stranu a Václava Jansu, jenž namaloval krajinnou část. Mikoláš Aleš vytvořil spodní figurální část. Autorem iluzivního prostředí byl divadelní mistr Karel Štapfer, scénograf Národního divadla. Navržené náčrty malíři realizovali na plátno dodané z Holandska, které je z jednoho kusu, za necelých 6 měsíců. Obraz je namalován podle epické básně z Rukopisu Královédvorského a jedná se evokaci monumentální bitvy mezi saskými hordami markraběte Siegfrieda von Meissen a zbrojním lidem českého feudála Beneše Heřmanova. Bitva se měla údajně odehrát na počátku 13. století v lesním prostředí Hruboskalského skalního města v Českém ráji, kde český lid podle pověsti nad nepřítelem slavně zvítězil.

Po skončení pražské výstavy, kde obraz sklidil nevšední uznání a obdiv, nemohl být pro své rozměry nikde trvale vystaven. Nedbale srolován na prkenném válci čekal na své druhé představení až do roku 1908, kdy probíhala v Praze souhrnná výstava českých malířů. Potřetí mohl být diváky obdivován u příležitosti Krajinské výstavy v Turnově v roce 1925, kde byl pro něj postaven speciální dřevěný pavilón – stánek Klubu českých turistů. Pavilón s tímto obrazem se stal poutním místem všech milovníků umění a vlastenců. Po skončení výstavy v roce 1931 byl tentokrát už pečlivěji stočen na hřídel a ukryt na půdě pražské akademie. Po válce byl uložen v depozitářích Alšovy galerie na jihočeském zámku Hluboká. V roce 1960 byl bezplatným převodem a ve zbídačením stavu předám turnovskému muzeu. Až do roku 1967 byl uložen na půdě Mariánského kostela, odtud byl přenesen do předsálí tělocvičny druhé základní školy, kde byl do roku 1973. V tomto roce se přistoupilo k jeho restaurování. Obraz byl rozbalen na podlaze tělocvičny a akademičtí malíři ze státních restaurátorských ateliérů Josef Němec, Vlastislav Lachout a sochař Jan Solovjev na něm 3 měsíce pracovali. V roce 1974 je plátno natrvalo umístěno do galerie muzea Českého ráje.


Adresa a kontaktní informace:
MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ
SKÁLOVA 71
511 01  TURNOV 1

telefon:+420 481 322 106
fax:+420 481 325 277

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°35'20,04"; E15°9'28,80"
Zpráva pro Galerie muzea
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3453

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Turnov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena